Co může být příčinou zastavování dechu/lapání po dechu v noci před spaním nebo při usínání a jak to řešit?
Poznámka: kouření a další rizikové faktory (obezita, strava, ...) mohou zhoršovat tyto potíže.

Vyhledával jsem na internetu a našel jsem následující informace:

"Dušnost, když si lehnete, se nazývá ortopnoe. Pokud se příznak objeví po několika hodinách spánku, nazývá se to paroxysmální noční dušnost."

1. stres/úzkost - "na kardiologii taky vše v pořádku a její příčina byl stres"; "pomáhá mi před spaním modlitba"; "úzkost ... od té doby, co jsem se to naučila ovládat mám pokoj"; "mělo pomoct Magnésium. Je i proti stresu"; "Dýchací cvičení, vyhýbání se spouštěčům a rozhovory s odborníkem na duševní zdraví"

2. páteř - "od krční páteře (všechno je v těle provázáno) a opravdu - fyzioterapie mi pomohla"; "A co záda, bolí v oblati lopatek? ... cvičení a tyto problémy vymizely"

3. srdce - "nahromadění krve na nežádoucích místech ... jeden z typických příznaků srdečního selhání"; "po několika hodinách spánku ve vodorovné polohy. Pacienti probudí s pocitem dušení, kašel, studeným potem, a tachykardie. Pokud existuje významná sípání, se nazývá srdeční astma."; "Může se u vás objevit dušnost, protože vaše srdce nedokáže pumpovat krev na udržitelné úrovni. Toto se nazývá srdeční selhání. Tuto podmínku můžete vyvinout z mnoha důvodů. Mezi rizikové faktory patří špatná strava, cukrovka, některé léky, kouření a obezita."

4. astma/alergie - "může jít o projev astmatu"; "dýchavičnost v noci může naznačovat nediagnostikovaný astma"; "spojena je i s lapáním po dechu a nepříjemným tlakem na prsou" osobní poznámka: prach a roztoči (tedy udržovat postel bez prachu a příp. protialerg. povlečení, postel rozestlat přes den aby dobře vyschla.) někdo doporučil doplňky Allerase a Quercetin ale poměr cena/výsledek asi nebude dobrý. Vitamin D je protizánětlivý, čímž se může snížit otok sliznic? Prý mohou pomoci i červi.

5. apnoe - "dochází k opakované zástavě dýchání během spánku ... rušíte své okolí také hlasitým chrápáním a trpíte obstrukční spánkovou apnoí (OSA)"; "apnoe, trvají nejméně 10 sekund a opakují se více než 5× za hodinu spánku."; "Mezi rizikové faktory pro rozvoj onemocnění patří nadváha, konzumace nadměrného množství potravy před spaním, příjem alkoholu před spaním kouření, užívání hypnotik, nepravidelný spánek"

Na závěr obecná rada lékaře: "musí být vyloučeny jiné – primárně tělesné příčiny, které mohou navodit podobné příznaky (arytmie či jiné srdeční poruchy, změny krevního tlaku, onemocnění centrální nervové soustavy, nesrovnalosti vnitřního prostředí či hormonální poruchy, ale třeba také problémy s páteří a řada dalších)." -> celkové vyšetření lékařem