Co dělat když zemře někdo z rodiny, jak překonat výčitky a smutek?


Uvědomit si, že stále existují lidé, kterým mohu být užitečný a nápomocný. Mám tedy hodnotu kterou mám povinnost využít.

Pokud zesnulá osoba věřila, že se z nepříznivé zdravotní situace dostane sama a nechtěla zavolat sanitku, je to pro mě také polehčující okolnost, jelikož asi má právo na to aby odmítla nemocnici pokud věří, že to zvládne bez toho a nebo chce zemřít doma.


Uvědomit si, že jsem nevěřil, že ten den zemře. Kdybych to věděli a věřil tomu, asi bych se zachoval jinak.


Pokud jsem udělal něco, co vedlo k nepříznivému zdravotnímu stavu zesnulého a nebo jsem udělal něco co nepřímo vedlo ke smrti. Já ani zesnulá osoba jsme nevěřili že ta věc by mohla zapříčinit smrt, kdyby ano, asi bychom to neudělali.


Netrestejme se tím, že se příliš obviňujeme a nebo, že sebe litujeme. Jsme jen nedokonalí lidé a děláme denně chyby. Každý den a každý minuta, sekunda je novým začátkem kdy se můžeme začít chovat jinak a lépe. Musíme počítat že budeme znovu a znovu chybovat.


Pokud jsem neudělal něco, co by mohlo vést k prodloužení života dotyčné osoby, mohu se z toho poučit do budoucího života a asi navždy budu cítit výčitku a uvědomovat si jak jsem se měl zachovat jinak..

dobré může být dopřát si delší spánek a dbát o zdraví, velmi pomáhá fyzická aktivita

věřím, že existuje Bůh, ke kterému se můžeme modlit. Dát průchod pláči, dát najevo lítost pomáhá.