Od narození (1964) mám na páteři rozštěp - spina bifida v komplikovanější formě (myelomenigokéla), info třeba zde http://www.stefajir.cz/?q=rozstep-patere. Hlavní informace, kterou jsem celý život dostával, byla ta, že to není operovatelné z důvodů komplikací nebo malé pravděpodobnosti úspěchu. Osobně s žádným invazivním fyzickým zásahem taky nesouhlasím, i při velkých pokrocích medicíny a výsledků v této oblasti. I z důvodu věku a stavu, který
byl dlouhodobě stabilní. Každopádně jsem se s tím nikdy nesmířil a fungoval stále celkem normálně v rámci možností. Naštěstí nejsem na vozíku, nebo
ochrnutý, jak mi to bylo předpovídáno od doktorů. Do mých 40let byl stav neměnný, bez větších komplikací. Mimo zabrnění v nohou např. při špatném kroku, nebo nemožnosti tělesných cvičení kdysi ve škole.

Od r.2004 pociťuji křeče nohou při plavání, jejich pozvolné oslabení od pasu dolů, nejvíce kolem kolen. Svaly dk jsou bolestivé, hlavně z vnější strany, pak na nártech. Přední strana stehen je na dotek necitlivá. Kolena se klepou slabostí, větší tělesnou zátěž nesnesou. Hlavní a prvotní pocit je ale křeč, která je permanentní v každé denní a noční době. Tento stav je velice vyčerpávající a působí i psychicky. Neberu ho nicméně za konečný, snažím se s tím dělat co pokládám za vhodné a možné. Klasická medicína bohužel je po mnoha úkonech bezradná (testy na rs, diagnostika EMR, evokované potenciály a další postupy neurologie). V té době jsem zjistil i přítomnost boreliózy v pokročilém stádiu, která si nejspíš k tomu také přidala své. Kromě fyzických cvičení a různých rehabilitačních postupů se zajímám o přínos klasické čínské a indické medicíny, homeopatie, fytoterapie, postupů detoxikace a informační medicíny. A hlavně psychické práce, cvičení tai-chi, qigong. Mohu potvrdit že tyto postupy, i když ne fyzické, zabírají nejvíc. Alespoň na moji osobu.

Chci se zeptat na zkušenosti a osobní praxi někoho s podobným údělem a jaké postupy volí pro vyrovnávání ztíženého stavu pro normální fungování. Potěšil by mne i případný kontakt na kvalitní osoby s možnou radou, nebo postupy při zmírnění nebo odstranění stavu. Nemusí být z medicínské oblasti. I když v současnosti je právě z této oblasti braný zájem o různé "senzibily a uzdravovatele" jako konkurence klasické medicíny, situace a hlavně osobní zkušenost je jiná.

Petr